• Umelecký krúžok

školský rok:  2023/2024

počet hodín - 60

vedúca krúžku: Mgr. Monika Šupatíková

Umenie má veľký význam v živote človeka. Umenie ako také sa môže stať zárukou toho, aby sa človek nerozvíjal jednostranne, ale aby rástla celá jeho osobnosť. Umenie človeka vychováva a formuje. Jednou zo základných oblastí formovania človeka je výchovno-vzdelávací proces aj mimo školskej dochádzky, teda využitie voľného času.

Umelecký krúžok sa zameriava na rozvoj tvorivej aktivity detí, kultivuje umelecký, pohybový, dramatický, hudobný, výtvarný a slovný prejav dieťaťa. Zmysluplne rozvíja komunikáciu medzi deťmi, emocionalitu – schopnosť vcítiť sa a prežívať rôzne situácie a konanie postáv, umelecky sa vyjadriť prostredníctvom výtvarného, fotografického, tanečného či divadelného prejavu. Je zameraný na osobnostný a sociálny rozvoj dieťaťa prostredníctvom prvkov a postupov umenia. Využíva dramatickú improvizáciu, ktorá je založená  na ľudskej schopnosti konať v navodených situáciách tak, akoby boli skutočné.

Úlohou Umeleckého krúžku je viesť deti k tomu, aby rozvíjali svoju tvorivú aktivitu, prosociálne správanie, najmä empatické spoluprežívanie. Podporuje rozvoj fantázie a predstavivosti, vyjadrovacích, rečových, pohybových, výtvarných a hudobných schopností. Žiaci sa počas krúžku učia pracovať so svojím hlasom, jeho silou, dychom, tempom reči, artikuláciou, melódiou a rytmom, výtvarným a umeleckým vyjadrením sa, tanečným vyjadrením sa.  Učia sa v kolektíve spolupracovať, vzájomne komunikovať, prežívať texty a vyjadrovať sa verbálne a vhodne používať mimiku a gestá i neverbálne. Výtvarné činnosti predstavujú jednu z foriem, ktorými si dieťa osvojuje okolitú skutočnosť. Činnosť krúžku je zameraná tak, aby výtvarná práca žiakov zaujala a aby estetické vnímanie a tvorivá aktivita vytvárala v nich pocity radosti a uspokojenia. Náplňou krúžku je rozvíjať talent detí aj v tejto oblasti, pričom si deti vyskúšajú zaujímavé výtvarné techniky a postupy. Nadobudnú nové zručnosti, rozvíjajú svoju fantáziu, estetické cítenie a kreativitu. Pracujú najmä s výtvarnými technikami, ktoré sa na hodinách výtvarnej výchovy používajú menej - pre svoju časovú a materiálovú náročnosť. Výtvarné aktivity v krúžku sú zamerané najmä na tvorbu kulís, rekvizít, scény a kostýmov, výtvarné stvárnenie rozprávky, prácu s fotoaparátom a fotografiou ako súčasťou výtvarného umenia. Získanie teoretických a praktických základov práce s fotografickou technikou, oboznámenie s druhmi fotografie, praktické ukážky, spracovanie fotografických tém a ich adjustáž. Cieľom je získanie zručnosti pri práci s fotoaparátom, oboznámenie sa so základnými fotografickými technikami a rozvíjanie vlastnej kreativity, obrazového videnia a predstavivosti. Osvojiť si schopnosť vnímať svet s ohľadom na základné fotografické princípy. Zvyšovať zručnosť narábania s fotoaparátom. Zoznámiť sa s rôznymi typmi fotografických námetov (portrét, krajina, dokument, reportáž, …). Spoznať farebnú a čiernobielu fotografiu.

Tanečná časť krúžku je zameraná na osvojenie si tanečnej pohyblivosti a základov rôznych tanečných štýlov s dôrazom na správne držania tela, melodické a rytmické cítenie hudby, samotné spojenie hudby s tancom ako výrazovým a estetickým prostriedkom a zvládnutie tanečných krokov jednotlivých tanečných štýlov. Deti sa počas jednotlivých tréningov naučia tanečné zostavy rôznych žánrov na populárne skladby. Deti budú prostredníctvom záujmového útvaru rozvíjať svoju kreativitu, budú môcť si vymyslieť vlastný moderný tanec. Jednotlivé  choreografie budú prispôsobené veku, vedomostiam, zručnostiam a schopnostiam detí. Nacvičené choreografie budú mať možnosť žiaci prezentovať na školských, ale aj mimoškolských akciách organizovaných  pre kamarátov, spolužiakov, rodičov i verejnosť, na súťažiach.

Obsahom umeleckého krúžku sú:

- hry a cvičenia rozvíjajúce uvoľnenie a schopnosť koncentrácie a prenášanie pozornosti, rytmické cítenie a dynamiku, estetické cítenie a vzťah k umeniu, pamäť, rečové zručnosti (kultúra a technika reči), predovšetkým schopnosti komunikovať;

- hry a cvičenia, v ktorých sa prehlbuje zmyslové vnímanie vrátane priestorového vnímania a všestranne sa rozvíja schopnosť  objavovať seba samého i okolitý svet, výtvarný prejav, pohybové a tanečné zručnosti;

- hry a cvičenia, ktoré uvoľňujú predstavivosť, obrazotvornosť a fantáziu, rozvíjajú a upevňujú pamäť;

-  výtvarné aktivity;

-  divadelné aktivity;

-  digitálna fotografia;

-  rôzne druhy tanca;

-  príprava na vystúpenia a súťaže.

Ciele:

• Harmonicky rozvíjať osobnosť dieťaťa.
          • Rozvíjať pohybovo-improvizačné schopnosti.
          • Pracovať s čítaným textom.
          • Rozvíjať estetické cítenie.
          • Rozvíjať manuálne schopnosti.
          • Pracovať s rôznym materiálom. Upevňovať naučený text.
          • Upevňovať schopnosť zapamätať si text.
          • Upevňovať sociálne vzťahy v skupine, schopnosť reflexie.
          • Vytvárať vzťah k dramatickému, divadelnému a tanečnému umeniu.
          • Vytvárať vzťah k výtvarnému umeniu.
          • Vytvárať vzťah k fotografii.
          • Poznávať rôzne druhy umenia, komunikovať a vyjadrovať sa prostredníctvom nich.